עורך דין נדל"ן ומקרקעין

עסקאות נדל"ן הינן עסקאות בעלי חשיבות רבה והן בעלות השלכות משמעותיות. מערכת החוק הישראלי יצרה מנגנונים שונים וסבוכים בדרך לביצוען, אשר נועדו להגן על זכויות השותפים בעסקה, ליצור ודאות בשוק הנדל"ן ולהגן על האדם הפרטי שלא ימצא את עצמו בסוף התהליך חסר כל. מטרות חשובות אלו הופכות את התהליך הזה למורכב ולא פשוט המצריך ליווי צמוד של עורך דין נדל"ן המכונה גם עורך דין מקרקעין.

מה זה עורך דין מקרקעין/נדל"ן?

עורך דין לענייני נדלן עוסק במתן ליווי משפטי בעניינים כמו: קניית דירה ומכירת דירה, קניית דירת יד שניה, קניית דירה מקבלן, פינוי בינוי, קנייה ומכירה של מגרשים וקרקעות חקלאיות ועוד.

תפקיד עורך דין מקרקעין

עורך דין מקרקעין מתעסק בתחום משפטי רחב של דיני מקרקעין ומכסה סוגיות משפטיות הקשורות לעסקאות רכישה ומכירה של קרקעות ומבנים. מבין מגוון הנושאים בהם מטפל עורך דין נדלן ניתן למצוא טיפול בנושאי ארנונה ומיסוי מקרקעין, טיפול בשטרות מכר,נושאים הקשורים לטאבו כמו הפקת נסח טאבו ורישום זכויות, הפשרת קרקעות ועוד.

למה נחוץ עורך דין נדל"ן?

כאשר מדובר בעסקאות מסוג מקרקעין ונדל"ן כמו לשכור דירה, קניית דירה או מכירת דירה, נדרש ידע והבנה בעולם הנדל"ן עם מושגים וידע החל מניסוח חוזי שכירות וחוזי עסקאות מכר ועד לטיפול בעסקאות מורכבות יותר של התחדשות עירונית ופרויקטי פינוי בינוי וכדומה. עורך דין מקרקעין ונדל"ן יעניק שירות משפטי בהתאם לאופי העסקה ומורכבותה המשפטית וידע לשרת את האינטרסים של 2 הצדדים בעסקה.

 

תפקיד עו"ד נדל"ן בעסקת רכישה מקבלן – באיזה הליכים עליו להיות מעורב בעסקה?

 • בדיקות מקדמיות – עורך דין לענייני נדל"ן מבצע בדיקות מקדמיות לקבלן הבודקות את זהותו והאם ישנם תביעות משפטיות נגדו, ובנוסף מבצע בדיקות מקדמיות לשטח הדירה על מנת לקבל תמונת מצב כללית על האיזור
 • ביצוע משא ומתן משפטי והתאמת החוזה כך שיתאים לרוכש ולמוכר.
 • תכנון וניהול נכון של מיסים – התנהלות ותכנון עם מס רכישה והפחתת המיסים לקראת הרכישה.
 • ליווי לאורך כל התקופה עד לקבלת המפתח הכולל תמיכה וזמינות למענה על שאלות.

עסקאות במקרקעין 

סעיף 6 לחוק המקרקעין מגדיר עסקת מקרקעין בצורה הבאה: "הקניה של בעלות או של זכות אחרת במקרקעין לפי רצון המקנה למעט הורשה על פי צוואה". המשמעות היא כי עסקת מקרקעין כוללת העברה של זכות מסוימת כמו בעלות, שימוש או ניהול לידי אדם אחר בתחום המקרקעין. לדוגמא במצב של בעלות משותפת,הסכמת שותפים ובמצב של פירוק השותפות. בעסקאות מקרקעין ישנה "דרישת הכתב" אשר מופיעה בסעיף 8 לחוק המקרקעין והמשמעות היא שישנו צורך לביצוע עסקה עם מסמך כתוב ומחייב. לכן ישנה חשיבות להיוועצות עם עורך דין נדל"ן בכל מקרה של עיסוק במקרקעין ולא רק במקרים של קנייה או מכירה של דירה.

זכויות בתחום המקרקעין

ישנן מספר זכויות שבאמצעותן ניתן לקיים עסקאות על פי חוק המקרקעין:

 • הזכות לבעלות: מדובר בזכות להחזקת נכס מקרקעין ולעשות בו כל שימוש בכפוף להסכם ולדין.
 • הזכות לשכירות: מדובר בזכות שמאפשרת להשכיר דירה לתקופה מוגבלת על פי הסכם השכירות.
 • משכנתא: מדובר בהלוואה מהבנק למימון של רכישת נכס על בסיס משכון המקרקעין שבבעלות מבקש ההלוואה. במידה והלווה לא יעמוד בהחזרים ובהתחייבות, הבנק יוכל לבצע תהליך של מימוש המשכנתא ולמכור את  הנכס על ידי כונס נכסים.
 • זיקת הנאה: מדובר במצב שבו ישנו הסכם בין שני צדדים מכורח הנסיבות או מכוח הדין, ובו ישנו שיעבוד של המקרקעין להנאה ללא הזכות להחזקת המקרקעין.
 • זכות קדימה: הזכות מקנה לבעלי המקרקעין קדימות בעת מכירת זכות במקרקעין. רלוונטי בעיקר במקרים של שותפות במקרקעין.

 

למה עורך דין נדל"ן ממשרד עורכי דין מקרקעין פדר?

תחום הנדל"ן והמקרקעין הוא תחום משפטי מורכב ומסובך, על מנת לבצע עסקאות שיגנו על זכויותיכם וימקסמו את הרווחים שלכם הנכם זקוקים לעו"ד נדל"ן מנוסה בעל ידע משפטי נרחב שיש לו את היכולת לבצע משא ומתן ולנסח חוזים והסכמים שונים באופן מקצועי.

חברת עורכי דין פדר מגיעה עם מומחיות וניסיון בתחום ויחד עם צוות של כעשרים עורכי דין ועוד 60 עובדים תומכים, אנחנו מלווים בהצלחה מאות חברות פרטיות וציבוריות.

שירותינו המרכזיים ללקוחות פרטיים:

אלה השירותים המוענקים במסגרת ליוויי עו"ד מקרקעין ונדל"ן מטעם חברת עורכי דין פדר:

 • עסקאות מכר ורכישה – עסקאות נדל"ן דורשות ליווי מקצועי צמוד על ידי עורך דין מקרקעין מומלץ ומנוסה הבקיא היטב בכל המהלכים, הבירוקרטיות הסבוכות והחוקים הקשורים לעסקאות של מכירה ורכישה של הנכס. זה כולל גם בדיקת מצב הזכויות ואופן רישומן, הסרת שעבודים עיקולים ומשכנתאות וביצוע בדיקות מול הרשויות המקומיות ורשות מקרקעי ישראל. כל זה ועוד על מנת לספק מעטפת משפטית מלאה תוך מתן הגנה ושמירה על זכויותיהם של השותפים בעסקה.
 
 • עסקאות שכירות – עסקאות אלה נעשות בדרך כלל באופן פרטי, אך ישנם מקרים בהם בעל הדירה נתקל בשוכר לא הגון שיוצר בעיות רבות כמו אי עמידה בתשלום, גרימת נזק לדירה ועוד. במסגרת ליווי העסקה, עורך דין נדל"ן מנחה איך לבדוק את השוכר ואיך להתאים את חוזה השכירות לצדדים הרלוונטיים. אנו מנחים את בעל הנכס איך ובאילו דרכים לבדוק את השוכר ואף יינתן לו ייעוץ על בטוחות המתאימות לעסקה.
 
 • תביעות שעניינן ליקויי בנייה – בהרבה דירות חדשות בארץ מתגלים ליקויי בניה ונזקים כמו רטיבות ונזילות, ליקויים ברמת השלד והמבנה, ליקויים במערכות החשמל, בריצוף חלונות, קירות, ממ"ד וכן הלאה. במקרים כאלה עורך דין נדל"ן מגיש תביעה מתאימה שתביא למצב שהליקויים יתוקנו, הרוכשים יקבלו את הפיצוי המגיע להם וידאגו לכך שאחריות הקבלן כלפי הקונים והנכס שלהם לא תפקע.
 
 • תביעות בגין עיכוב במסירה – לעיתים הקבלנים וחברות הבניה מבטיחות מתי הדירה תהיה מוכנה במועד מוסכם מראש ופעמים רבות הם אינם עומדים במבחן התוצאה.
  החוק אומר כי במקרים בהם הקבלן או היזם לא העמיד את הדירה לרשות הקונים לאחר שחלפו שישים יום ממועד המסירה שנכתב בחוזה, הרוכשים יהיו זכאים לקבל פיצוי ללא הוכחת נזק עבור כל חודש או חלק ממנו עד שהדירה תעמוד לרשותם.
  במקרים בהם הקבלן מעכב את מסירת הדירה ואינו מוכן לשלם פיצוי, החוק עומד לצד הקונים.
  במידה והקבלן מעכב את מסירת הבית וגם לא מוכן לשלם פיצוי אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם והשתמשו בשירותיו של עורך דין נדל"ן.

 

מחלקת נדל"ן בחברת עורכי דין פדר מקצה כח אדם רחב ומיומן במטרה להבטיח שתקבלו את מיטב הרווח המגיע לכם, תוך ניצול זכויותכם המלאות.

לקביעת פגישת ייעוץ חינם

שאלות ותשובות בנושא עורך דין נדל"ן

משרדנו מציע מגוון רחב של שירותים:

 • חדלות פירעון כינוסים והסדרי חוב
 • ליטיגציה ומשפט אזרחי מסחרי
 • גביה מוסדית והוצאה לפועל
 • עורך דין נדל"ן
 • גישור, בוררות ויישוב סכסוכים
 • מכרזי כינוס נכסים פתוחים
 • ייפוי כוח מתמשך
 • עריכת צוואה
 • חברה בפירוק – זכויות עובדים

 

מוזמנים לקבוע פגישת ייעוץ ונשמח לסייע לכם ולהעניק מענה מקצועי בכל נושא בתחום.

חישוב שכר טרחת עורך דין יכול להתבצע במספר דרכים – לפי שעות עבודה או לפי סכום גלובלי מוגדר מראש. הסכם שכר הטרחה יכלול לרוב את גובה שכר הטרחה ונושאים נוספים כמו תשלום הוצאות, הגדרה של מיהו הלקוח ומהם הנושאים המשפטיים בו עורך דין חייב לטפל.

משרד עו"ד פדר לקח חלק במגוון גדול של פרויקטים ומלווה מאות חברות פרטיות, ציבוריות ותאגידים מחזית המשק הישראלי. במשך העשור האחרון ניהל המשרד למעלה מ 95,000 תיקי גבייה בהצלחה מרובה תוך שמירה ללא לאות על האינטרסים של לקוחות החברה.

תפקידו של עו"ד נדל"ן בפרויקט של התחדשות עירונית המכונה גם תמ"א 38 הוא לייצג את הדיירים שגרים בפרויקט מול היזם על מנת לשרת את האינטרסים והצרכים שלהם, להגן עליהם מפני הסיכונים הכרוכים בביצוע התחדשות עירונית ולפקח על התחייבויות של היזם.

בין אם מדובר בעסקת מכירת דירה או קניית דירה, אתם צריכים להיוועץ בעורך דין מקרקעין ונדל"ן, אלו הפרמטרים החשובים לבחירת עורך דין מתאים:

 1. ניסיון וותק של לפחות 10 שנים.
 2. התמחות בנושא נדל"ן ומקרקעין.
 3. המלצות מאנשים קרובים וברשת.
 4. שכר טרחה שתוכלו לעמוד בו.
 5. חיבור אישי ווידוא זמינות.

נושאים נוספים בתחום עורך דין נדל"ן שיכולים לעניין אותך