דף הבית » עריכת צוואה

עריכת צוואה

תוכן עניינים

עריכת צוואה מונעת סכסוכים מיותרים בין היורשים לאחר לכתכם ומאפשרת לכם לקבוע בעודכם בחיים מי יירש את הרכוש והנכסים לאחר מותכם. כתיבת צוואה בעזרת עורך דין מנוסה המתמחה בענייני ירושות וצוואות מאפשרת לכם להיות בטוחים כי לאחר לכתכם הרכוש יחולק בדיוק לפי רצונכם.

מי זכאי לערוך צוואה?

החוק בישראל מאפשר לכל אדם כשיר משפטית, ומעל גיל 18, להחליט האם לערוך צוואה לפי רצונו החופשי. כדי להקל על אנשים לערוך את צוואתם, חוק הירושה בישראל מכיר ב-4 דרכים אפשריות לערוך צוואה בעלת תוקף משפטי מחייב:

 • צוואה בכתב יד
 • צוואה בעדים
 • צוואה בפני רשות
 • צוואה בעל פה

הבחירה כיצד לערוך את הצוואה נתונה לבחירתכם בלבד, למעט צוואה בעל פה שאותה מותר לערוך רק בנסיבות מסוימות וכפי שמפורט בחוק.

באילו מקרים בהם מומלץ לערוך צוואה?

באופן כללי, מומלץ לכל אדם לערוך צוואה כדי לקבוע כיצד יחולק רכושו לאחר לכתו. אם לא תערכו צוואה, לאחר מותכם הרכוש יחולק לפי ההוראות שנקבעו בחוק הירושה. עם זאת, יש מקרים בהם רצוי מאוד לערוך צוואה, לדוגמה עקב אחת מהנסיבות הבאות:

 • עריכת צוואה לזוגות ידועים בציבור על מנת למנוע סכסוכי ירושה עם בן/בת הזוג הידוע/ה בציבור שנותר/ה בחיים.
 • מצבים שבהם המצווה מעוניין לפצל את הירושה ולהוריש חלקים ספציפיים מהעיזבון שלו לקרוביו או לאדם שאינו שייך למשפחה.
 • מצבים שבהם חשוב להסדיר את זכויות השימוש ברכוש לאחר מותו של המוריש (זכויות ברכוש).
  • הסדרת זכויות הירושה במקרה של הורה עצמאי (משפחה חד הורית) ולצורך הסדרת הנושא אצל בני זוג גרושים או פרודים.
 • זוג מבוגר ללא ילדים.
 • זוג המצוי בנישואים שניים, כאשר לכל אחד מבני הזוג יש ילדים מנישואים קודמים.
 • עריכת צוואה עקב שיקולי מס ושימור ההון המשפחתי.

סוגי צוואות

חוק הירושה מכיר ב-4 סוגי צוואות הנחשבות לקבילות מבחינה משפטית, וכן בצוואה הדדית:

 • צוואה בכתב יד – המצווה כותב את צוואתו בכתב ידו וחותם עליה, חשוב להוסיף תאריך. החתימה משמשת כאמצעי זיהוי של המצווה וכאמצעי לבחינת גמירת דעתו של המוריש. הצוואה נערכת ללא סיוע של עורך דין לכן עלולים להימצא במסמך פגמים שיכולים להביא לפסילת הצוואה.
 • צוואה בעדים – הצוואה מנוסחת על ידי עורך דין וכוללת הצהרה של המוריש בפני שני עדים כי זו צוואתו. העדים חייבים לחתום על הצוואה ומומלץ להפקיד אותה אצל רשם הירושות כדי להבטיח את הצגתה וחשיפתה לאחר לכתו של המצווה.
  צוואה בפני רשות – המצווה מורה את צוואתו בפני שופט, רשם בית המשפט, הרשם לענייני ירושה, חבר בבית דין דתי, או בפני נוטריון.
 • צוואה בעל פה – המצווה מורה את צוואתו בעל פה, בפני שני עדים, בנסיבות המצדיקות את המעשה, למשל שכיב מרע וחשש מוצדק ממוות, כמו יציאה לקרב, ניתוח מורכב וכדומה. אם המצווה נותר בחיים הצוואה מתבטלת תוך חודש ממועד הסיום של האיום על חיי המוריש.
 • צוואה הדדית – צוואה משותפת של בני הזוג, כאשר כל אחד מבני הזוג מוריש את רכושו לבן הזוג האחר, ניתן להוסיף לצוואה מי יהיו היורשים לאחר לכתם של בני הזוג. עריכת צוואה הדדית מחייבת ייעוץ וסיוע של עורך דין צוואות וירושות מאחר והיא מורכבת ומאתגרת מבחינה משפטית.

איך מבטלים צוואה?

החוק מכיר בשני מצבים המאפשרים לבטל צוואה, אפשרות אחת היא על ידי המצווה עצמו, ואפשרות נוספת באמצעות הגשת בקשה לביטול הצוואה על ידי אחד או יותר מהיורשים או על ידי אדם הרואה בעצמו כיורש לגיטימי. כל אדם שערך צוואה רשאי לבטלה בכל זמן ומכל סיבה. המצווה יכול לבטל את צוואתו באמצעות השמדת המסמך, מסירת הודעת ביטול בהתאם לדרך שבה הוא ערך את צוואתו, או על ידי עריכת צוואה חדשה המבטלת את צוואתו הקודמת. ככלל, בתי המפשט מעוניינים לכבד את רצונו של המצווה לאחר לכתו, כיוון שהגשמת רצונו באה לידי ביטוי בצוואתו ומהווה עיקרון חשוב בחוק הירושה. עם זאת, במצבים מסוימים בית המשפט יכול לבטל את כל הצוואה או חלקים ממנה, במיוחד אם יש הוראה לא ברורה, תנאי לא חוקי ולא מוסרי, או שיש הוראה שאינה ניתנת לביצוע.

אם בית המשפט מורה על ביטול כל הצוואה שהותיר אחריו המנוח – הירושה של המצווה תחולק בין היורשים על פי דין, כלומר לפי הכללים שנקבעו בחוק הירושה. כדי להימנע מביטול הצוואה או מביטול חלקים ממנה אין לוותר על ליווי משפטי של עורך דין צוואות.

עריכת צוואה בפני הרשם לענייני ירושה

כל אדם שערך את צוואתו בכתב יד, בפני עדים או בפני רשות, יכול לשמור את הצוואה שלו בכל מקום שהוא יבחר, לדוגמה כספת בבית, תיקיית מסמכים, משרד עורך דין מייצג ועוד. מצווה שרוצה להבטיח כי צוואתו תימצא, תוצג ותהיה מוגנת מפני פגעי הזמן, יכול להפקיד את צוואתו אצל הרשם לענייני ירושה. כדי להפקיד את הצוואה בלשכת הרשם לענייני ירושה, יש להתייצב פיזית במשרד של הרשם, אך כיום ניתן להפקידה גם מרחוק ובאופן מקוון. עדים לצוואה בעל פה חייבים על פי החוק להפקיד את זיכרון הדברים שהם ערכו לפי דברי המצווה אצל הרשם לענייני ירושה.

עריכת צוואות בעזרת המומחים של חברת עורכי דין פדר מבטיחה לכם שירות מקצועי על ידי עורכי הדין שלנו בעלי ידע משפטי מקיף ורב תחומי, וכל צוואה נערכת במקצועיות וברגישות, תוך התייחסות לשיקולים חוקיים, כלכליים ורגשיים, ותוך ירידה לפרטי פרטים. למידע נוסף, לכתיבת או הפקדת צוואה בעזרת עורך דין מיומן בענייני צוואות, ולשירות מקצועי בנושא צוואות וירושות – צרו איתנו קשר עוד היום! חברת עורכי דין פדר מסייעת לכם למנוע סכסוכי יורשים ולשמור על המשפחה.

נכתב ע"י עו"ד אופיר פדר ועו"ד גלית שוקרון

עורך דין אופיר פדר הוא בן למשפחת עו"ד, אביו הוא השופט חנוך פדר ובעל תואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב, חבר בוועדת ההוצאה לפועל הארצית של לשכת עורכי הדין, מרצה בלשכת עוה"ד ובתוכנית שכר מצווה בנושאי פשיטות רגל והוצאה לפועל. גלית שוקרון היא שותפה וראש מחלקת חדלות הפירעון במשרד עורכי דין פדר