חברת עורכי דין פדר » תחומי עיסוק » ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך

תוכן עניינים

מה זה ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי, שמאפשר לנו לתכנן את העתיד שלנו ולקבוע מי יקבל עבורנו החלטות כשנהיה, חלילה, במצב בו אנחנו לא יכולים לעשות זאת עבור עצמנו מסיבות רפואיות שונות, וזה כמובן יכול לקרות בכל גיל וללא התרעה מוקדמת. היתרונות במסמך ייפוי כוח מתמשך הם רבים, ובעיקר מאפשרים לנו למנוע מראש את המצבים המשפחתיים המורכבים מאוד שמתרחשים כתוצאה מבן משפחה שמאבד את היכולת להיות אחראי על עצמו – החל מהחלטות שנוגעות לכסף ולנכסים ועד להחלטות שנוגעות לטיפולים רפואיים.

אילו מנגנוני פיקוח קיימים בייפוי כוח מתמשך?

לאחר שעמדנו על מה זה ייפוי כוח מתמשך ועל המשמעות הרבה שלו, חשוב לדעת שישנם מספר מנגנונים שתפקידם לפקח על התהליך, ואת זה עושים באמצעות עורך דין ייפוי כוח מתמשך. בין הסעיפים שנותנים את המענה:

  • עורך דין אשר עבר הכשרה על ידי האפוטרופוס הכללי
  • עריכת ייפוי כוח ואישורו על ידי עורך דין מקצועי שאינו בעל עניין אישי בייפוי הכוח
  • באפשרותו של ממנה הייפוי לקבוע אנשים נוספים שהמיופה יהיה מחויב ליידעם על כניסתו של ייפוי הכוח לתוקף, וכן ליידעם על פעולות והחלטות שהוא מבצע
  • הפקדת ייפוי הכוח אצל האפוטרופוס הכללי
  • מעת לעת האפוטרופוס הכללי נדרש לשלוח לממנה הייפוי תזכורות על קיומו של הייפוי על מנת לוודא שהוא משקף את רצונו העדכני של הממנה

מי יכול למנות מיופה כוח?

כל אדם שהינו תושב ישראל, בגיר – מעל גיל 18, יכול למנות מיופה כוח. עם זאת, עליו להבין את משמעות ייפוי הכוח, המטרות שלו והתוצאות שלו. אנו נוטים להניח שנזדקק לאדם שיקבל עבורנו החלטות כשנגיע לגיל 120, אך לצערנו, טרגדיות עלולות להתרחש גם בגיל צעיר, ועל כן גם בגיל 18 יש למסמך ייפוי כוח מתמשך השפעה רבה לצד החשיבות הגדולה שלו.

מי יכול להיות מיופה כוח?

החוק מייעד את תפקיד מיופה הכוח לאדם יחיד שהינו מעל גיל 18. כלומר, לא לתאגיד. כמו כן, אדם אחד אינו יכול להיות מיופה כוח עבור יותר משלושה ממנים, אלא אם הם בני משפחתו, וכן בעל מקצוע הנותן שירות עבור הממנה בעד תשלום אינו יכול להיות מיופה הכוח שלו. לדוגמה, עורך הדין שמטפל בייפוי הכוח לא יכול להיות מיופה כוח ואף עובד סוציאלי או רופא שיקומי, והכל כדי למנוע ניגוד עניינים.

אילו נושאים יכול לכלול ייפוי כוח מתמשך?

הממנה, כלומר את או אתה, יכולים לקבוע מה יהיה היקפו של ייפוי הכוח. הוא יכול לחול על עניינים הנוגעים לכסף ורכוש ועל עניינים אישיים שיכולים לכלול גם עניינים רפואיים – כולם או מקצתם.

עריכת ייפוי כוח מתמשך – איך זה עובד?

עריכת המסמך נעשית כאמור על ידי עורך דין ייפוי כוח מתמשך ונחתמת על ידו. כאמור, כדי לערוך מסמכי ייפוי כוח מתמשך יש לעבור הכשרה ואישור של האפוטרופוס הכללי. כדי לוודא שעורך הדין שלכם מוסמך לביצוע המשימה, תוכלו להסתכל באתר לשכת עורכי הדין. אחד האלמנטים החשובים ביותר במסמך ייפוי כוח מתמשך הוא לא רק שהממנה מבין את ההשלכות של המסמך אלא שמיופה הכוח מסכים לשמש בתפקיד, מבין את משמעותו וקרא את כלל הדברים שנדרשים ממנו. עורך הדין אחראי לוודא שכך הדברים.

מתי ייפוי הכוח המתמשך נכנס לתוקף?

ייפוי הכוח נכנס לתוקף כשהממנה אינו מסוגל להבין ולקבל החלטות בעניינים שנכללו בייפוי הכוח, כפי שהוא ביקש בעת עריכתו והכנתו.

ביטול ופקיעת ייפוי כוח מתמשך – האם ניתן לבטל את ייפוי הכוח?

ניתן לבטל את ייפוי הכוח המתמשך בכל עת על פי החלטתכם, בתנאי שלא הגבלתם את עצמכם במפורש בייפוי הכוח. במקרה כזה, יש להודיע על כך בטופס הודעה על ביטול למיופה הכוח אותו מיניתם ולאפוטרופוס הכללי.

מתי כדאי לקחת עורך דין לייפוי כוח מתמשך?

שמרו על עתיד המשפחה, תכננו את עתידכם- כפי שאתם רוצים שהוא יראה ומנעו סכסוכים מיותרים באמצעות עריכת הסדר ברור המגדיר את זכויות מיופה הכח בעודכם בחיים,
וכן חלוקת הנכסים בהתאם לרצונכם- אחרי לכתכם.

עריכת צוואות, כמו גם ייפוי כוח מתמשך – הינם תחומים בהם נדרשת מומחיות ורגישות מיוחדת
במשרדנו מעניקים שירות על ידי עורכי דין בעלי הכשרה מיוחדת להכנת ייפוי כוח מתמשך ומעניקים שירות מקצועי ומקיף בתחומים אלו.

נכתב ע"י עורכי הדין אופיר פדר וגלית שוקרון

נכתב ע"י עורכי הדין אופיר פדר וגלית שוקרון

עורך דין אופיר פדר הוא בן למשפחת עו"ד, אביו הוא השופט חנוך פדר ובעל תואר ראשון מטעם אוניברסיטת תל אביב, חבר בוועדת ההוצאה לפועל הארצית של לשכת עורכי הדין, מרצה בלשכת עוה"ד ובתוכנית שכר מצווה בנושאי פשיטות רגל והוצאה לפועל.
עורכת דין גלית שוקרון מרצה במרכז האקדמי פרס קורס חדלות פירעון, שותפה בחברת עורכי דין פדר, וראש מחלקת חדלות הפירעון מזה כ-13 שנים.

תפריט נגישות